سبک سر
نوک پیچ
گرید
کشور سازنده
متریال
جهت رزوه
برند
واحد اندازه گیری
پوشش خارجی
گام رزوه
طول رزوه
آچار خوری

پیچ چوب

در مورد پیچ چوب بیشتر بدانید

مقدمه

پیچ یکی از پرکاربردترین ابزارها در صنایع مختلف است. امروزه از انواع پیچ چوب در بسیاری از صنایع مختلف(مخصوصا صنعت چوب) و برای مصارف متفاوتی استفاده می‌شود. انواع پیچ چوب یکی از کاربردی‌ترین موارد پیچ در صنایع مختلف است. با وجود این که پیچ ابزار کوچکی است اما اگر نباشد، برای انجام کارهای مختلف با مشکلات متعددی رو به رو می‌شویم. در ادامه مقاله با پیچ چوب و انواع آن آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.


پیچ چوب چیست

از پیچ چوب عمدتاً برای اتصال قطعات چوبی استفاده می‌شود. این پیچ‌ها معمولا با نئوپان، ام دی اف، چوب نرم و چوب سخت کار می‌کنند. انواع مختلفی از پیچ‌های چوبی موجود است که ویژگی‌های مختلفی دارند. پیچ چوب، استوانه‌ای رزوه‌دار هستند که برای اتصال قطعات چوبی استفاده می‌شوند. آن‌ها لزوما از چوب ساخته نمی‌شوند. پیچ چوب مانند همه پیچ‌ها دارای سر، ساق و نوک می‌باشد. ساق این پیچ معمولاً تا حدی رزوه‌دار است؛ به این معنا که پیچ چوب عمدتا به صورت نیم رزوه در بازار موجود است. با این اوصاف، برخی از پیچ‌های چوبی دارای یک ساقه رزوه‌ای هستند که از سر تا نوک آن امتداد دارد. بسیاری از پیچ‌های چوبی دارای نوک مخروطی هستند. این طراحی مخروطی به نوک پیچ اجازه می‌دهد تا به راحتی با سطح قطعه کار که پیچ روی آن نصب شده است، قرار گیرد. لازم است برای اتصال مطمئن یک سوراخ روی قطعه مد نظر ایجاد کرد.


نکاتی که باید در انتخاب پیچ های چوبی در نظر بگیرید

در حالی که همه پیچ‌های چوبی برای استفاده با قطعات چوبی طراحی شده‌اند، اما همه آن‌ها یکسان نیستند. هنگام خرید پیچ‌های چوبی باید اندازه را در نظر بگیرید. پیچ‌های چوبی مختلف در اندازه‌های متفاوت وجود دارد. برخی از آن‌ها ارتفاع زیادی دارند،در حالی که برخی دیگر کوتاه هستند. قطر پیچ چوب نیز می‌تواند متفاوت باشد. هم پیچ‌های چوبی ضخیم و هم پیچ‌های چوبی نازک در صنعت وجود دارد. ضخامت قطعاتی که به هم متصل می‌شوند و جهت گیری قسمت‌های اتصال، ارتباط مستقیمی با طول پیچ دارند. ممکن است لازم باشد پیچ‌هایی با طول‌های مختلف را امتحان کنید تا آن‌هایی که برای اهداف شما مناسب‌تر هستند را شناسایی کنید. با این حال، برخی از دستورالعمل‌های کلی وجود دارد که باید در فرآیند انتخاب اعمال شود. باید اطمینان حاصل کنید که پیچ می‌تواند حداقل به نصف ضخامت مواد زیر قطعه نفوذ کند. هم‌چنین پیچ باید برای بستن ایمن دو قطعه مناسب باشد. هیچ گونه برآمدگی نباید وجود داشته باشد.

 

جنس پیچ چوب

هنگام خرید پیچ های چوبی باید جنس را نیز در نظر بگیرید. بسیاری از پیچ‌های چوب از فولاد ساخته شده‌اند. فولاد، در واقع، رایج‌ترین ماده‌ای است که تمام اتصال دهند‌‌ها از آن ساخته می‌شوند. پیچ چوب نیز از این قاعده مستثنی نیست. علاوه بر فولاد، سایر مواد برای پیچ‌های چوبی عبارت‌اند از: آهن و آلومینیوم.


انواع پیچ چوب

در ادامه مقاله با انواع پیچ چوب آشنا می‌شویم.


پیچ چوب سر تخت (سرخزینه)

بخشی از پیچ چوب سرخزينه، از قسمت از زیر گل پیچ آن بدون رزوه و صاف می‌باشد. بقیه استوانه آن رزوه‌دار است و نوک آن تیز می‌باشد. این پیچ برای بسته شدن نیازی به مهره ندارد و گل پیچ آن اغلب دو سو می‌باشد. پیچ چوب سرخزینه به صورت کامل در داخل قطعه کار فرو می‌رود و لبه بیرونی ندارد. جنس پیچ چوب سر خزينه معمولا از آهن یا استنلس استیل است و در دو گرید استیل 304 و 316 تولید و عرضه می‌شوند.


پیچ چوب استوانه‌ای چهارسو

پیچ استوانه چهارسو یکی دیگر از انواع پیچ چوب است و از پیچ‌های پرکاربرد می‌باشد. این نوع پیچ شبیه پیچ دو سو است و تفاوت آن در دوسو و چهارسو بودن آن‌ می‌باشد. این نوع از پیچ‌های استوانه‌ای را بعد از قرار دادن در مکان مورد نظر، با استفاده از مهره محکم می‌کنند؛ به طوری که دو قطعه به صورت ثابت در کنار یکدیگر قرار بگیرد.


پیچ چوب ام دی اف

یکی از انواع پیچ چوب، پیچ ام دی اف می‌باشد. پیچ ام دی اف برای اتصال تخته‌های ام دی اف، نئوپان، تخته سه لا، ملامین، تخته فیبر و سایر محصولات چوبی طراحی و مهندسی شده‌ است. این پیچ‌ها قدرت کشش بالایی را دارا هستند که منجر به اتصال محکم بین هر دو پانل می شود. تیم آلن پیچ راجع به پیچ ام دی اف مقاله کاملی را ارائه کرده است که می‌توانید به آن مراجعه کنید.


پیچ چوب برنجی

این پیچ ها معمولاً برای داشتن ظاهر جذاب استفاده می‌شوند. می‌توانید پیچ‌های چوب برنجی را با سرهای گرد یا برآمده خریداری کنید. ممکن است از چنین پیچ‌هایی به دلیل داشتن مقاوت بالا و کاربردهای زیاد استفاده شود. 


پیچ چوب استنلس استیل

این پیچ‌ها برای اهداف مختلف مناسب هستند و در طیف وسیعی برای اتصالات چوبی قرار می‌گیرند. ممکن است این پیچ‌ها بر اساس سری آن‌ها و رنگ‌شان انتخاب شوند. این پیچ‌ها را می‌توان با پیچ گوشتی، مته‌های ترکیبی نصب کرد. آن‌ها هم‌چنین سطوح خوبی از مقاومت در برابر خوردگی را ارائه می‌دهند و معمولاً در مناطقی که در معرض رطوبت هستند نصب می‌شوند.


پیچ های چوبی فولادی

پیچ‌های فولادی متنوعی وجود دارند. این پیچ‌ها را می توان بدون نیاز به سوراخ از قبل، در اکثر قطعات چوبی نصب کرد. علاوه بر این، پیچ‌های فولادی با روکش روی را ممکن است برای دوام و مقاومت در برابر خوردگی خریداری کنند.


پیچ های چوب سر شش گوش

از این نوع پیچ‌های چوبی، برای جلوگیری موثر از خوردگی استفاده می‌شود. آن‌ها برای طیف وسیعی از کاربردها از جمله سقف سازی، محوطه سازی و سایر پروژه‌های ساخت و ساز چوبی مناسب هستند. این پیچ‌ها به طور ایده آل برای تثبیت قطعات چوبی طراحی شده‌اند و برای تحمل وزن‌های سنگین مناسب هستند.


روکش گالوانیزه در پیچ چوب

پیچ‌های چوبی، ماندگاری بالایی دارند. معمولا پیچ چوب یک هسته فولادی با نمای بیرونی گالوانیزه روی را دارا می‌باشد. گالوانیزه بودن نمای بیرونی باعث می‌شود از هسته فولادی آن در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی محافظت شود؛ زیرا اکسیژن و رطوبت به سختی از گالوانیزه عبور می‌کند. به همین دلیل پیچ‌های چوبی اغلب باعث خوردگی نمی‌شوند و زنگ نمی‌زنند. این پیچ‌ها امنیت بالایی را برای اتصال قطعات ایجاد می‌کنند و می‌توان تا چند دهه از آن‌ها برای مصارف گوناگون استفاده کرد.


نحوه نصب پیچ چوب

انتخاب یک پیچ چوب با طول و استحکام مناسب، ضروری است. هر جا به قدرت نگهدارنده بیشتری نیاز باشد، باید از پیچ‌های سنگین‌تر استفاده شود. هم‌چنین لازم است یک پیچ گوشتی با اندازه مناسب انتخاب کنید. ما روند کامل نصب پیچ چوب را در این بخش شرح خواهیم داد:

  • مرحله اول: نقطه را علامت بزنید.

دقیقاً در محلی که قرار است سوراخ را مشخص کنید، یک ضربدر علامت بزنید.

  • مرحله دوم: مته کردن

مستقیماً ناحیه‌ای که با ضربدر علامت زده بودید را با مته سوراخ کنید.

  • مرحله سوم: یک سوراخ ایجاد کنید

یک سوراخ بزرگ و کم عمق در جایی که نیاز به فرورفتگی است، ایجاد کنید.

  • مرحله چهارم: پیچ را در محل مورد نظر قرار دهید

فرآیند حفاری را با کمک یک پیچ گوشتی(دستی یا برقی) به اتمام برسانید.


استاندارد های پیچ چوب

استانداردهای پیچ چوب به شرح زیر می‌باشد:

  • پیچ چوب با استاندارد DIN-75041
  • پیچ چوب با استاندارد DIN-7982
  • پیچ چوب با استاندارد DIN-18182
  • پیچ چوب با استاندارد DIN-7985


قیمت پیچ چوب

عوامل مختلفی تعیین کننده قیمت پیچ چوب می‌باشد. این نکته حائز اهمیت است که هنگام خرید پیچ‌های چوبی به مواد و درجه استفاده شده توجه کرد. کیفیت پایین انواع پیچ چوب هنگام باز و بسته شدن می‌تواند به ناحیه گل پیچ آسیب برساند. هم‌چنین کیفیت رزوه هم در قیمت آن اثر گذار است.


خرید پیچ چوب

شما می‌توانید انواع پیچ چوب را در بسته‌های 100، 500، 800، 1000تایی و ... خریداری کنید. انجام این کار باعث می‌شود در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. این نکته حائز اهمیت است که پیچ چوب مناسب برای خرید، پیچ چوب 4 سانتی و پیچ چوب 10 سانتی می‌باشد. امروزه خرید پیچ چوب در بسیاری از وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی برای مشتریان فراهم شده است. ما در آلن پیچ به دنبال این موضوع هستیم که روند خرید اینترنتی پیچ چوب را تسهیل کنیم؛ به همین دلیل شما می‌توانید با مراجعه به سایت ما allenpich.com و با مراجعه به بخش پیچ چوب و با فیلتر کردن کشور، متریال و... به بهترین انتخاب خود برسید. هم‌چنین می‌توانید محصول مد نظر خود را به لیست استعلام خود افزوده و برای خرید اقدام کنید. در صورتی که سوالی برای شما پیش آید، ما همواره در تمام مراحل خرید پاسخگوی شما خواهیم بود.


سخن پایانی

در این مقاله با پیچ چوب، انواع آن، موارد استفاده از پیچ چوب و بسیاری از اطلاعات مفید دیگر در رابطه با این پیچ آشنا شدیم. برای آشنایی و خرید این پیچ به اطلاعات زیادی نیاز است. در ساخت و تولید پیچ‌های چوبی و هم‌چنین استفاده از آن‌ها عوامل خاصی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. با انتخاب مناسب متریال پیچ، می‌توان از اتصال ایمن و تکمیل سریع کار اطمینان حاصل کرد. تیم ما در آلن پیچ سعی دارد تا انواع پیچ چوب را با کیفیت عالی، تنوع بالا و قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار دهد. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

مشاوره رایگان و خرید