نوک پیچ
گرید
سبک سر
کشور سازنده
متریال
جهت رزوه
برند
واحد اندازه گیری
پوشش خارجی
گام رزوه
طول رزوه
آچار خوری

پیچ مغزی

در مورد پیچ مغزی بیشتر بدانید

مقدمه

پیچ یکی از پرکاربردترین ابزارها در صنایع مختلف است. امروزه از انواع پیچ در بسیاری از صنایع مختلف و برای مصارف متفاوتی استفاده می‌شود. انواع پیچ مغزی یکی از کاربردی‌ترین موارد پیچ در صنعت است. با وجود این که پیچ ابزار کوچکی است اما اگر نباشد، برای انجام کارهای مختلف با مشکلات متعددی رو به رو می‌شویم. در ادامه مقاله با پیچ مغزی و انواع آن آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.


پیچ مغزی

هنگامی که مردم به پیچ فکر می‌کنند، بیشتر پیچ هایی با گل، ساقه ای تمام رزوه یا نیم رزوه و نوک پیچ را تصور می کنند. پیچ‌ها در انواع جنس‌ها، اندازه‌ها و مشخصات موجود هستند. اگرچه اکثر آن‌ها دارای طراحی سنتی هستند، اما برخی از آن‌ها دارای طراحی جایگزین هستند. پیچ‌های مغزی بدون گل (سر) می‌باشند. آن‌ها سر مشابه پیچ‌های معمولی ندارند. اما پیچ‌های مغزی دقیقا چه نوع از پیچ‌هایی هستند؟ به طور ساده، یک پیچ مغزی، یک پیچ بدون گل (سر) است که به طور تمام رزوه یعنی کامل از ابتدا تا انتها رزوه می‌شود و برای محکم کردن یک شی در یک جسم دیگر طراحی شده است. پیچ‌های مغزی در بسیاری از دستگاه‌های صنعتی و مکانیکی استفاده می‌شوند. بر خلاف پیچ‌های معمولی، طراحی پیچ مغزی به آن اجازه می دهد تا بدون سری بیرون زده در داخل قطعه مد نظر جاسازی شود. جنس پیچ مغزی از فولاد یا آهن در گریدهای 8.8 ، 10.9و 12.9 یا استنلس استیل در دو گرید استیل 304 و316 می‌باشد.


تفاوت پیچ مغزی و پیچ معمولی

تنها تفاوت عمده بین پیچ های مغزی و پیچ های معمولی در قسمت بالایی پیچ یعنی گل پیچ می باشد. پیچ های مغزی زائده ای روی سر خود به نام گل ندارند در صورتی که پیچ های معمولی در انواع مختلف گل پیچ در بازار موجود می باشند. تفاوت بعدی می تواند مربوط به ساقه پیچ باشد. در پیچ های مغزی ما پیچ را به صورت تمام رزوه داریم در صورتی که در پیچ های معمولی می تواند هم به صورت تمام رزوه و هم به صورت نیم رزوه باشد. همچنین پیچ مغزی دارای سر بیرون زده از سطح کار نمی باشد که در پیچ های معمولی به جز پیچ سر خزینه تقریبا تمام پیچ ها سرهای بیرون زده از کار را دارا هستند.


کاربرد پیچ مغزی

با توجه به این‌که پیچ‌های مغزی سر یا نوک ندارند، ممکن است تعجب کنید که این پیچ‌ها برای چه چیزی استفاده می‌شوند. انواع پیچ‌های مغزی کاربردهای مختلفی دارند که یکی از رایج‌ترین آن‌ها اتصال دو قسمت به یکدیگر است. با فرض این‌ که دو قسمت دارای سوراخ‌های رزوه شده در اندازه مناسب هستند، می‌توان آن‌ها را با یک پیچ مغزی به یک دیگر متصل کرد. نیمی از پیچ مغزی در یکی از قسمت‌ها و نیم دیگر در قسمت مخالف قرار می‌گیرد. سپس پیچ مغزی دو قسمت را به هم متصل می‌کند و در عین حال از تراز بودن آن‌ها اطمینان می‌یابد. پیچ‌های مغزی معمولا در سیستم‌های قرقره و شفت استفاده می‌شود. برای اتصال قرقره به شفت می‌توان از پیچ مغزی استفاده کرد. پیچ مغزی معمولاً در مواردی کاربرد دارد که نمی‌توان از آچار و پیچ شش گوش استفاده کرد. عمده مصرف پیچ مغزی در دستگاه‌ها و قطعات صنعتی می‌باشد.


جنس پیچ مغزی

معمولاً برای ساخت پیچ‌های مغزی از مواد زیر استفاده می‌شود:

 • پیچ مغزی نایلونی: سبک و مقاوم در برابر آب هستند.
 • پیچ مغزی پلاستیکی: ارزان و مقاوم در برابر خوردگی هستند. از آن‌ها معمولا برای قطعات سبک استفاده می‌شود.
 • پیچ مغزی آلیاژ مس: مقاوم در برابر سایش هستند و مقاومت بالایی دارند.
 • پیچ مغزی آلومینیومی: رسانای حرارتی و الکتریکی هستند، سبک بوده و تولید آن‌ها آسان می‌باشد.
 • پیچ مغزی برنزی و برنجی: در برابر آب مقاوم هستند.
 • پیچ مغزی استیل: استحکام خوبی دارند و در برابر خوردگی مقاوم هستند.
 • پیچ مغزی فولادی: استحکام خوبی دارند.
 • پیچ مغزی تیتانیوم: محکم، سبک و مقاوم در برابر خوردگی هستند.

به غیر از مواد فوق، گاهی اوقات مواد تکمیل کننده نیز روی پیچ‌های مغزی اعمال می‌شود. مواد تکمیل کننده دوام و مقاومت در برابر خوردگی را برای پیچ‌های مغزی فراهم می‌کند. در این بخش برخی از مواد تکمیل کننده متداول مورد استفاده برای این پیچ‌هارا جمع آوری کرده‌ایم:

 • روی: پوشش روی باعث می‌شود تا از فلز زیرین محافظت کند. 
 • کروم: روکش آن نمای روشن و بازتابی می‌دهد. تزئینی و بسیار بادوام است و با آبکاری اعمال می‌شود.
 • اکسید سیاه: از این پوشش بیشتر برای اهداف زیبایی(تزئینی) استفاده می‌شود. 


پیچ های مغزی چگونه کار می کنند؟

پیچ‌های معمولی اجزای قطعات مختلف را با رزوه‌های خود به هم نگه می‌دارند. پیچ‌های مغزی از بالا به پایین رزوه می‌شوند، اما آن‌ها متفاوت عمل می‌کنند. برای قرار دادن آن‌ها در جای خود، از آچارهای مختلف مثل آچار آلن استفاده می‌شود. هنگامی که در جای خود قرار می‌گیرند، پیچ مغزی با اعمال فشار باعث می‌شود که از حرکت بین دو جسم جلوگیری کند و آن‌ها را همان طور که در نظر گرفته شده به یکدیگر متصل نگه ‌دارد. این روش با پیچ‌های معمولی که از رزوه برای نگه داشتن اشیاء در کنار هم استفاده می‌کنند، متفاوت است.


انواع پیچ مغزی

پیچ‌‌های مغزی مانند پیچ‌های معمولی از مواد مختلفی مانند آلومینیوم، تیتانیوم یا فولاد ساخته می‌شوند که محبوب‌ترین آن‌ها آلیاژ فولاد است. زیرا فولاد سخت‌تر است و دوام بیشتری دارد. پیچ‌های مغزی در اشکال و اندازه‌های مختلف موجود هستند. باید با توجه به نیازی که دارید نوع پیچ مغزی را انتخاب کنید. در ادامه مقاله با انواع پیچ مغزی آشنا می‌شویم:


پیچ مغزی نوک صاف

اگر هدف شما یک قطعه صاف و بدون داشتن بیرون زدگی است، پیچ مغزی نوک صاف می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. پیچ‌ مغزی نوک صاف، با انتهای کاملاً صاف ساخته می‌شود. هنگام تماس نوک پیچ به سطح مورد نظر، به دلیل مسطح بودن این پیچ، نیروی فشار به صورت یکسان توزیع می‌شود. پیچ‌های مغزی نوک صاف معمولاً آسیب نسبتا کم‌تری به قطعات وارد می‌کنند؛ زیرا نوک آن به میزان قابل توجهی به سطح نفوذ نمی‌کند. هم‌چنین پیچ مغزی نوک صاف قابل استفاده مجدد می‌باشد؛ زیرا برداشتن این پیچ‌ به هیچ وجه به آن‌ها آسیب نمی‌رساند.


پیچ مغزی نوک خلاصی

پیچ‌های مغزی نوک خلاصی و نیمه نوک خلاصی دارای نوک یا بینی بلند و بیرون زده‌ای هستند که در انتها صاف می‌شوند. برجستگی روی پیچ مغزی نوک خلاصی از پیچ مغزی نیمه نوک خلاصی بیشتر است. این انتهای کشیده شبیه به رولپلاک طراحی شده است. 


پیچ مغزی نوک حلقوی

پیچ مغزی نوک حلقوی از شل شدن قطعات جلوگیری می‌کند. طراحی این پیچ به گونه‌ای است که مقاومت بالایی در برابر لرزش ایجاد می‌کند. پیچ مغزی نوک حلقوی یکی از رایج‌ترین انواع پیچ‌ها است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.


پیچ مغزی نوک تیز( نوک مخروطی)

نوک این پیچ به شکل مخروط است. پیچ‌های مغزی نوک تیز، بالاترین قدرت نگهدارنده پیچشی را ایجاد می‌کنند. این پیچ‌ها به سطوح صاف نفوذ می‌کنند و اتصالات محکمی را در قطعات می‌سازند. نوک تیز این پیچ‌ها به گونه‌ای طراحی شده است تا بتوانند به سطوح زیرین نفوذ کنند. از آن جایی که آن‌ها ذاتاً به سطوح زیرین آسیب می‌رسانند، پیچ‌های مغزی نوک تیز (مخروطی) تقریباً به طور انحصاری در وسایل دائمی و یا گاهی اوقات به عنوان آویز یا محور استفاده می‌شوند.


پیچ مغزی با نوک بیضی شکل

پیچ‌های مغزی نوک بیضی دارای نوک گرد و کمی محدب هستند. گاهی اوقات به آن‌ها پیچ‌های مغزی نوک گنبدی نیز می‌گویند. این پیچ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حداقل آسیب را به قطعات می‌رسانند. پیچ‌های نوک بیضی برای کاربردهایی که نیاز به تنظیمات منظم دارند، ایده آل هستند.


پیچ مغزی نوک حلقوی دندانه‌دار

پیچ‌های مغزی نوک حلقوی دندانه‌دار مانند پیچ‌های مغزی نوک حلقوی معمولی عمل می‌کنند؛ با این تفاوت که لبه بیرونی این پیچ دارای دندانه‌های متعدد است. این پیچ‌ها زمانی که خطر شل شدن پیچ معمولی در طول زمان وجود داشته باشد، مفید هستند. به عنوان مثال، در کاربردهایی که قطعات در معرض لرزش زیاد قرار دارند، این پیچ‌ها قابل استفاده هستند. پیچ‌های نوک حلقوی دندانه‌دار پس از برداشتن آن نباید دوباره مورد استفاده قرار گیرند؛ زیرا دندانه‌های این پیچ در فرآیند باز کردن آن، آسیب می‌بینند.


قیمت پیچ مغزی

عوامل مختلفی تعیین کننده قیمت پیچ مغزی می‌باشد. این نکته حائز اهمیت است که باید هنگام خرید پیچ‌های مغزی به مواد و کیفیت این پیچ‌ها توجه کرد. کیفیت پایین پیچ مغزی ممکن است به قطعه مد نظر آسیب برساند و باعث شود اتصال نا امن ایجاد شود. هم‌چنین کیفیت رزوه هم در قیمت آن تاثیرگذار است.


خرید پیچ مغزی

شما می‌توانید انواع پیچ مغزی را در بسته‌های 100، 500، 800، 1000تایی و ... خریداری کنید. انجام این کار باعث می‌شود در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. امروزه خرید پیچ مغزی در بسیاری از وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی برای مشتریان فراهم شده است. ما در آلن پیچ به دنبال این موضوع هستیم که روند خرید اینترنتی پیچ مغزی را تسهیل کنیم؛ به همین دلیل شما می‌توانید با مراجعه به بخش پیچ مغزی و با فیلتر کردن کشور، متریال و... به بهترین انتخاب خود برسید. هم‌چنین می‌توانید محصول مد نظر خود را به لیست استعلام خود افزوده و برای خرید اقدام کنید. در صورتی که سوالی برای شما پیش آید، ما همواره در تمام مراحل خرید پاسخگوی شما خواهیم بود.


سخن پایانی

در این مقاله با پیچ مغزی ، انواع آن، موارد استفاده از پیچ مغزی و بسیاری از اطلاعات مفید دیگر در رابطه با این پیچ آشنا شدیم. برای آشنایی و خرید این پیچ به اطلاعات زیادی نیاز است. در ساخت و تولید پیچ‌های مغزی و هم‌چنین استفاده از آن‌ها عوامل خاصی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. با انتخاب مناسب متریال پیچ، می‌توان از اتصال ایمن و تکمیل سریع کار اطمینان حاصل کرد. تیم ما در آلن پیچ سعی دارد تا انواع پیچ مغزی را با کیفیت عالی، تنوع بالا و قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار دهد. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

مشاوره رایگان و خرید