گرید
نوک پیچ
سبک سر
کشور سازنده
متریال
برند
جهت رزوه
واحد اندازه گیری
پوشش خارجی
گام رزوه
طول رزوه
آچار خوری

پیچ خودکار

در مورد پیچ خودکار بیشتر بدانید

مقدمه

پیچ یکی از ابزارهای پرکاربرد در صنایع مختلف مثل نجاری است. امروزه از انواع پیچ در صنایع مختلف و برای مصارف متفاوتی استفاده میشود. انواع پیچ خودکار یکی از کاربردی ترین موارد پیچ در صنایع چوب است. با وجود این که پیچ ابزار کوچکی است اما اگر نباشد، برای انجام کارهای مختلف با مشکلات متعددی رو به رو میشویم.

در ادامه مقاله با پیچ خودکار و انواع آن آشنا میشویم. با ما همراه باشید.


پیچ خودکار

پیچ های خودکار الگوهای متفاوتی از نوک و رزوه را دارا هستند و تقریبا با هر مدل از سرپیچ در دسترس میباشند. پیچ خودکار ویژگیهای مختلفی دارد. بعضی از انواع پیچ خودکار دارای رزوه های بزرگ هستند، برخی دارای رزوه های کوچک هستند. همچنین مدلهایی از پیچ خودکار تمام رزوه هم وجود دارد. شکل ظاهری پیچ خودکار مخروطی بوده و نوک آن تیز است.

از پیچ خودکار برای انواع قطعات از جمله چوب، فلز و آجر استفاده میشود. این پیچ ها نمیتوانند فلز را سوراخ کنند و قبل از نصب نیاز به سوراخ کردن فلز دارند. تخت های دکینگ، دیوار خشک، ورق فلز، تخت های پرس شده و پالی وود از دیگر مواردی هستند که در آنها از پیچ خودکار استفاده میشود.

در صورتی که بخواهید بخشهای مختلفی از محصولات مانند مبل را جدا و یا سرهم کنید، پیچ خودکار برای شما مفید خواهد بود؛ زیرا پیچ های خودکار در همان رزوه هایی که از آن جدا شده اند جابجا میشوند.


انواع پیچ خودکار

تقسیم بندی پیچ ها در بازار بر اساس نوک پیچ و گل پیچ انجام میشوند:

بر اساس نوک پیچ شامل موارد زیر است:

 • نوک صاف یا bz
 • نوک مته ای
 • نوک تیز

بر اساس گل پیچ شامل موارد زیر است:

 • سر عدسی
 • سر واشردار
 • سر خزینه
 • شش گوش آچارخور یا بکسی
 • سر آلنی یا ستارهای

در ادامه مقاله با انواع پیچ خودکار آشنا میشویم:


پیچ خودکار سر مته ای

سر این نوع از پیچ به صورت مته ای میباشد. استفاده از پیچ خودکار سر مته ای آسان است. از آن جایی که سر این پیچ به صورت مته ای بوده، رزوه های آن در قسمت بالایی پیچ قرار دارند و در قسمت پایینی آن هیچ رزوهای وجود ندارد.


پیچ خودکار سر شش گوش آچارخور یا بکسی

برای باز یا بسته کردن این نوع از پیچ ها نمیتوان از پیچ گوشتی استفاده کرد و فقط باید با استفاده از آچار آنها را باز یا بسته کنیم. این کار به دلیل داشتن سری با شش گوش است. شش گوش بودن این پیچ ها باعث میشود استحکام قطعات بیشتر شود. میتوان از آچار فرانسه و یا آچارهای دیگر با توجه به سایز پیچ برای باز و بسته کردن آنها استفاده کرد.


پیچ خودکار نوک تیز

همانطور که از نام این پیچ مشخص است، این پیچ دارای نوک تیز میباشد. نوک تیز این پیچ وارد قطعات مختلف میشود و در ابتدا و انتهای این پیچ رزوه هایی وجود دارد. همچنین این رزوه ها در سایزها و ابعاد مختلف برای استفاده های متفاوت تولید میشوند.


پیچ خودکار نوک صاف

این نوع از پیچ ها دارای نوکی هستند که تماس خوبی با سطوح صاف برقرار میکند و به شما امکان می دهد تنظیمات مکرر را با حداقل آسیب سطح انجام دهید


پیچ خودکار آلن

احتمال شکستگی در پیچ خودکار آلن کمتر از پیچ های دیگر است. دلیل آن این است که درایو این پیچ به صورت خاص طراحی شده و احتمال کج شدن آن پس از ورود به قطعات بسیار کم است. پیچ خودکار آلن رزوه های استوانه ای دارد و برای باز و بسته کردن آن از آچار آلن استفاده میشود.


پیچ خودکار آهن

پیچ خودکار آهن در تجارت و صنعت کاربرد زیادی دارد و به صورت عمده و با قیمتی کم به فروش میرسد.


پیچ خودکار بتن

پیچ خودکار بتن دارای رزوههایی است که میتوان از آن برای موادی مانند بتن، آجر یا بلوک استفاده کرد. در ابتدای انجام عملیات، باید سوراخی در قطعه کار مدنظر ایجاد کرد و به محض ورود پیچ به بتن، آجر یا بلوک، رزوهها این قطعات را بتراشند و باعث شوند تا اتصالدهنده آسانتر پیشروی کند.


پیچ خودکار استیل

پیچ خودکار استیل در گریدها و سایزهای متفاوتی موجود میباشد. به پیچ خودکار استیل، استنلس استیل نیز گفته میشود. این نوع از پیچ با پیچهای آهنی یا فوالدی کمی تفاوت دارد و تنها تفاوت آنها در در آلیاژ استفاده شده آن میباشد.پیچ خودکار استیل عمر باالیی دارد و معموال دچار زنگ زدگی نمیشود.


پیچ خودکار بی زد bz

جنس پیچ خودکار بی زد فوالدی میباشد. معموال پیچهای فوالدی پس از تولید به سمت سختکاری رفته و بعد از عملیات حرارتی آبکاری میشوند. این نوع پیچ به دلیل طراحی خاصی که دارد در جاهایی که به دلایل مختلف پیچ های دارای سر نمیتوانند استفده شوند، بکار برده میشوند.


پیچ خودکار چوب

ایجاد سوراخ برای پیچ در بعضی از چوبها به دلیل نرم بودن آنها آسان است. به همین دلیل به حفر کردن سوراخ پیلوت(سوراخ راهنما) وجود ندارد. اما بعضی از چوب ها سفت و سخت هستند. در چنین شرایطی برای سالم ماندن پیچ، نیاز به حفر سوراخ پیلوت وجود دارد. همچنین الزم به ذکر است که جنس پیچ هم موثر است. از آنجایی که رطوبت موجود در بعضی از چوب های نرم باعث خوردگی میشود، بنابراین الزم است به جنس آن توجه شود. در نتیجه پیشنهاد تیم آلن پیچ به شما پیچهای ضد زنگ یا ضدخوردگی میباشد.


پیچ خودکار سرخزینه

پیچ سر خزینه به پیچ هایی گفته میشود که سر پیچ به صورت مسطح میباشد. این پیچ ها معمولا برای سطوح نرم تر استفاده میشود در نتیجه عمده ی مصرف این پیچ ها در مواردی است که یک سطح صاف مد نظر باشد. پیچ خودکار سرخزینه در قطعات و دستگاههای صنعتی که حساسیت بالایی دارند، کاربرد زیادی دارند.


پیچ خودکار واشردار

شکل ظاهری پیچ خودکار واشردار به این صورت است که در قسمت زیر گل پیچ، یک واشر قرار دارد و دیگر نیازی به استفاده از واشر جداگانه نیست. این واشر به دلیل ایجاد استحکام و مقاومت بالا در اتصالات وجود است. این پیچ میتواند برای اتصالاتی که امکان نشتی وجود دارد و اتصالاتی که با لرزش همراه هستند و امکان شل شدن پیچ وجود دارد، بسیار مؤثر باشد.


پیچ خودکار برای استفاده در پلاستیک

پلاستیک ها میتوانند بسیار سفت و سخت باشند و در نتیجه مستعد شکافتن و ترک خوردن هستند. این موضوع مهم است که سوراخی با قطر لازن در بستر پلاستیک برای پیچ خودکار ایجاد شود. این در حالی که پیچ های خودکار استاندارد، برای اکثر پلاستیک ها مناسب هستند. اما با این حال انواع پیچ خودکار مخصوص پلاستیک طراحی شده است. این نوع از پیچ رزوه های برجسته تر و تیزتری دارد ، بست محکمی ایجاد میکند و باعث میشود که کمتر مستعد بیرون کشیدن و جدا شدن رزوه باشد.


پیچ خودکار برای استفاده در فلز

پیچ خودکار برای فلز همواره نیازمند سوراخ های پیلوت از پیش حفاری شده است. هنگام استفاده از پیچ خودکار برای فلز، باید سختی آن فلز را در نظر گرفت؛ زیرا ممکن است پیچ خودکار، نرمتر از قطعه ی فلزی باشد. این کار باعث میشود که به پیچ خودکار آسیب برسد و منجر به اتصال ناایمن شود.


نکات استفاده از پیچ خودکار

در این بخش قصد داریم نکاتی در رابطه با نحوهی استفاده از انواع پیچ خودکار را برای شما عزیزان بیان کنیم:

همیشه نوع صحیح پیچ خودکار را برای کار انتخاب کنید.

به عنوان مثال، اگر نیاز به اتصال چیزی به سنگ یا بتن باشد، به پیچهای مناسب سنگ تراشی نیاز است. اگر نیاز به اتصال دو قطعه پلاستیکی است، باید از پیچهای خودکار مناسب برای پلاستیک استفاده کنید. بنابراین در نظر گرفتن این نکته جهت برقراری اتصال ایمن، امری ضروری است.


در صورت لزوم، حفرههایی با قطر مناسب ایجاد کنید.

همانطور که اشاره کردیم، برخی از قطعات همیشه نیاز دارند تا سوراخهای پیلوت برای پیچ خودکار داشته باشند. همیشه اطمینان حاصل کنید که سوراخهایی بزرگتر از قطر مورد نیاز پیچ خودکار حفر نکنید.


از تراز صحیح پیچ اطمینان حاصل کنید.

هنگام قرار دادن و سفت کردن یک پیچ خودکار، اطمینان از تراز صحیح مهم است. قبل از پیچاندن و سفت شدن، مطمئن شوید که پیچ خودکار عمود بر سوراخ پیلوت است.

حال به بررسی تفاوت پیچ خودکار و پیچ معمولی میپردازیم:


تفاوت پیچ خودکار و معمولی

1 .شکل ظاهری: پیچ خودکار دارای سری تیز است. همچنین پیچ خودکار رزوه های درشت و یا ریزی دارد که بدون نیاز به مهره به راحتی نصب میگردد. اما نوک پیچ معمولی گرد است و رزوه دارد. ضمنا لازم به ذکر است که پیچ معمولی برای برقراری اتصال به مهره نیاز دارد.

2 .اتصالات: از پیچ خودکار صرفا برای قطعاتی استفاده میشود که نیاز به داشتن دسترسی به یک سمت از آن قطعه باشد. در صورتی که قطعه شما نیاز به دسترسی از دو سمت را داشته باشد، میتوانید از پیچ معمولی استفاده کنید. همچنین پیچهای خودکار زودتر از پیچهای معمولی شل میشوند.

3 .کارایی: میتوان در پروژههای سبکتر از پیچ خودکار استفاده کرد. اما در پروژههای ساختمانی که اغلب سنگین هستند بهتر است از پیچهای معمولی استفاده کنید.

در ادامه مقاله قصد داریم سوالات متداول در مورد پیچ خودکار را پاسخ بدهیم.


قیمت پیچ خودکار

برای دانستن قیمت انواع پیچ خودکار، عوامل متعددی موثر هستند؛ کیفیت نوع پیچ یکی از عوامل مهم است. نکته بعدی این است که آیا مشتریان پیچ خودکار عمده خریداری کرده اند یا خیر. یکی از عوامل موثر دیگر جنس روکش پیچ خودکار است. معموال جنس این پیچ استیل است و در صورت استفاده از آلیاژهای دیگر قیمت آن متفاوت میشود.


خرید پیچ خودکار

شما میتوانید انواع پیچ خودکار را در بستههای 100 ،500 ،800 ،1000تایی و ... خریداری کنید. این کار باعث میشود در هزینههای خود صرفهجویی کنید. امروزه خرید پیچ خودکار در بسیاری از وبسایتها و فروشگاههای اینترنتی برای مشتریان فراهم شده است. وبسایت آلن پیج مفتخر است به شما را در زمینه خرید پیچ خودکار یاری رساند. برای مشاهده محصوالت ما میتوانید از سایت ما دیدن فرمایید.


سایز پیچ خودکار

عوامل مختلفی در تعیین سایز انواع پیچ خودکار موثر است. از مهمترین این عوامل میتوان قطر رزوه پیچ، قطر ریشه )قطر پیچ بدون توجه به رزوه(، قطر سر پیچ، قطر پایه پیچ خودکار ) قطر پایه پیچ و بالاتر از رزوه( را در نظر گرفت.


استاندارد پیچ خودکار

پیچ خودکار نیز مانند انواع پیچهای دیگر استانداردهای خاص خودش را داراست. برخی از این استانداردها به شرح زیر است:

 • پیچ خودکار با داشتن استاندارد DIN75041
 • پیچ خودکار با داشتن استاندارد DIN75042
 • پیچ خودکار با داشتن استاندارد DIN75043
 • پیچ خودکار با داشتن استاندارد DIN75044
 • پیچ خودکار با داشتن استاندارد DIN7981
 • پیچ خودکار با داشتن استاندارد DIN7982


سخن پایانی

در این مقاله با پیچ خودکار، نکات مهم نصب آن و انواع پیچ خودکار و بسیاری از اطلاعات مفید دیگر در رابطه با انواع پیچ خودکار آشنا شدیم. برای آشنایی و خرید پیچ خودکار به اطلاعات زیادی نیاز است. تیم ما در آلن پیچ سعی دارد تا انواع پیچ خودکار با کیفیت عالی، تنوع بالا و قیمت مناسب را در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار دهد. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

مشاوره رایگان و خرید