گرید
نوک پیچ
سبک سر
کشور سازنده
متریال
برند
جهت رزوه
واحد اندازه گیری
پوشش خارجی
گام رزوه
طول رزوه
آچار خوری

پیچ آلن

در مورد پیچ آلن بیشتر بدانید

مقدمه

پیچ یکی از پرکاربردترین ابزارها در صنایع مختلف است. امروزه از انواع پیچ در بسیاری از صنعت‌های مختلف و برای مصارف متفاوتی استفاده می‌شود. انواع پیچ آلن یکی از کاربردی‌ترین موارد پیچ در صنعت است. با وجود این که پیچ ابزار کوچکی است اما اگر نباشد، برای انجام کارهای مختلف با مشکلات متعددی رو به رو می‌شویم. در ادامه مقاله با پیچ آلن و انواع آن آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.


پیچ آلن چیست؟

پیچ آلن، یکی از انواع مختلف پیچ است که ساختاری متفاوت با سایر پیچ‌ها دارد. علت تفاوت پیچ آلن با سایر پیچ‌ها به دلیل گل آن می‌باشد. شکل گل پیچ آلن، به صورت شش ضلعی است و همین موضوع باعث شده که این پیچ با تمامی پیچ‌هایی که تا کنون ساخته شده است، متفاوت باشد. این پیچ در صنعت بسیار کاربرد دارد و همین موضوع باعث شده میزان تقاضا برای خرید پیچ آلن زیاد باشد. استحکام این پیچ بسیار بالاست و برای باز و بسته کردن آن از آچار مخصوص، یعنی آچار آلن استفاده می‌شود. پیچ آلن با پیچ شش گوش بسیار مشابه بوده و در جزئیات اندکی با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه تفاوت پیچ آلن را با پیچ شش گوش بررسی می‌کنیم.


مقایسه پیچ آلن و شش گوش

همان‌طور که گفتیم پیچ آلن و پیچ شش گوش مشابه یکدیگرند؛ اما ویژگی‌های ساختاری متفاوتی دارند. اغلب پیچ‌های آلن از آلیاژ فولاد با مقاومت بالایی ساخته می‌شوند. پیچ‌های آلن گل پیچ بزرگتری دارند و وزن آن‌ها نسبت به پیچ شش گوش بیشتر است. استفاده از پیچ‌های آلن در سازه‌هایی که فضای کافی و مناسب برای استفاده از سایر پیچ‌ها وجود نداشته باشد، رایج‌تر است.


مزیت پیچ آلن

گشتاور و نیروی بالقوه بالاتری که می‌توان با پیچ آلن نسبت به یک پیچ معمولی به دست آورد، آن را به گزینه‌ی بهتری در برخی موارد برای استفاده تبدیل کرده است. پیچ‌های آلن معمولاً نسبت به پیچ‌های استاندارد و بسیاری از پیچ‌های دیگر، قدرت بیشتری دارند. این بدان معنی است که پیچ‌های آلن کمتری را می‌توان در یک کاربرد خاص برای دستیابی به نیروی مدنظر روی اتصال یا قطعه کار استفاده کرد.

استفاده از پیچ‌های کمتر مزیت‌های زیر را دارا است:

  • کاهش هزینه 

استفاده از پیچ‌های آلن باعث می‌شود سوراخ‌های کمتری روی قطعه ایجاد شود. همین امر باعث می‌شود قطعه کمتر آسیب ببیند و در نتیجه هزینه‌های احتمالی آن کاهش می‌یابد.

  • کاهش وزن قطعه مورد نظر

گرایش به ساخت قطعات سبک هنگام استفاده از پیچ‌های آلن به دلیل اندازه کوچک‌تر آن‌ها نسبت به سایر پیچ‌ها بیشتر می‌شود. به طور خاص، قطر سر استوانه‌ای پیچ‌های آلن بسیار کمتر از پیچ‌های دیگر است. بنابراین به فضای کمتری برای نصب نیاز دارند. 

  • تنوع زیاد

پیچ آلن از تنوع بسیاری برخوردار است. از این پیچ می‌توان در صنایع مختلف و برای کاربردهای متفاوت استفاده کرد. برخی از مهم‌ترین کاربردهای پیچ آلن، در صنعت خودروسازی، تولید ماشین آلات صنعتی، اتصالات لوله، اتصالات سازه‌های فلزی، نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها می‌باشد.


اندازه های پیچ آلن

 هنگام اندازه‌گیری پیچ آلن باید به این نکته توجه داشته باشید که طول اعلام شده محصول معمولاً از زیر گل تا نوک اندازه گیری می‌شود. (این مورد برای اکثر پیچ‌ها صادق است، اما برخی از انواع خاص از پیچ ممکن است متفاوت باشد). پیچ‌های آلن نسبتاً کوچک، با قطرهای بین M2 تا M6 و ارتفاع‌های حدود 3 میلی‌متر تا 20 میلی‌متر در طیف وسیع‌تری از کارها مورد تقاضا هستند. اما این نکته را باید در نظر داشته باشیم که پیچ‌های بزرگ‌تر، به‌ویژه با قطر بین M8 تا M20، و ارتفاع‌‌ تا 130 میلی‌متر هم کاربردی هستند و در صنایع مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود. هم‌چنین پیچ‌های آلن با ارتفاع بسیار زیاد، در صنایع الکترونیکی مورد استفاده هستند. سایزهای رایج پیچ آلن برای استفاده در این صنایع شامل 40 میلی‌متر، 50 میلی‌متر، 60 میلی‌متر، 75 میلی‌متر و 100 میلی‌متر می‌باشد.


ساخت پیچ ​​آلن

در ساخت پیچ آلن از مواد مختلفی استفاده می‌شود. فولاد و استیل از جمله مواردی هستند که برای ساخت پیچ آلن از آن‌ها استفاده می‌شود. هم‌‍‌چنین از جمله مواردی که می‌توان برای ساخت پیچ آلن استفاده کرد، برنج، آلومینیوم، نیکل مشکی یا روکش روی و کروم را نام برد. انتخاب پیچ آلن با توجه به جنس آن با توجه به کاربرد خاصی است که می‌خواهید از آن استفاده کنید.


انواع پیچ آلن

انواع پیچ آلن به شرح زیر می‌باشد:

  • پیچ آلن سر تخت (سر خزینه)

پیچ آلن سر تخت یا سر خزینه کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد. سر این پیچ (همان‌طور که از نامش پیداست) تخت بوده و برای استفاده در موقعیت‌هایی است که باید سر گل پیچ و سطع قطعه با یک دیگر هم تراز باشند. هم چنین از این پیچ برای سطوح نرم استفاده می‌شود؛ زیرا این پیچ به طور کامل در قطعه مد نظر فرو رفته و برآمدگی‌ای ایجاد نمی‌کند. 


پیچ آلن کله قارچی 

از پرکاربردترین انواع پیچ آلن، می‌توان به پیچ آلن کله قارچی اشاره کرد. گل این پیچ به شکل قارچ مانند است. این نوع از پیچ آلن معمولا از جنس استیل و فولاد سخت می‌باشد. این پیچ‌ها سری پهن دارند و از آن‌ها برای نگه داشتن سازه‌های نازک، مانند ورق‌های فلزی ،صفحه‌های فلزی و... استفاده می‌شود. می‌توان به جای استفاده از پیچ‌های دو سو و یا چهار سو از پیچ‌های آلن کله قارچی استفاده کرد.


پیچ آلن مغزی

هنگامی که برای باز و بسته کردن پیچ، تجهیزات مناسب مانند پیچ‌گوشتی و یا آچار در دسترس نباشد، از پیچ آلن مغزی استفاده می‌شود. پیچ آلن مغزی در دستگاه‌های صنعتی کاربرد زیادی دارد. شکل ظاهری این پیچ به صورت استوانه‌ای با رزوه‌های متعدد می‌باشد. نام دیگر پیچ آلن مغزی، پیچ آلن بدون سر می‌باشد. در انتهای این پیچ، یک حفره‌ی شش ضلعی قرار دارد که محل قرار گرفتن آچار آلن می‌باشد. 


پیچ آلن نوک مخروطی(نوک تیز)

پیچ آلن سر مخروطی، فاقد گل پیچ است. این پیچ به صورت یک پیچ استوانه‌ای با رزوه‌های متعدد است؛ به طوری که نوک آن تیز و به شکل مخروطی می‌باشد و از آن برای کاربردهای خاص استفاده می‌شود.


پیچ آلن گل کوتاه

یکی از انواع پیچ‌های آلن، پیچ آلن گل کوتاه می‌باشد. این پیچ به صورت استوانه رزوه‌دار می‌باشد و به پیچ آلن استوانه‌ای شباهت دارد. فقط این‌که به لحاظ ارتفاع، از پیچ آلن استوانه‌ای کوتاه‌تر است. این پیچ‌ها در مکان‌هایی که دسترسی به آن‌ها مشکل است، کاربرد زیادی دارند. پیچ آلن گل کوتاه از جنس فولاد می‌باشد.


پیچ آلن با سر

این پیچ هم دارای بدنه‌ای استوانه مانند و رزوه‌ای می‌باشد. در قسمت سر این پیچ، یک حفره به شکل شش ضلعی موجود است. از این پیچ می‌توان در مکان‌هایی که فضای آن کم است، استفاده کرد. از این پیچ برای اتصال قطعه‌های مختلف استفاده می‌شود. لازم به ذکر است این پیچ‌ها در در اتصالاتی که با مهره به یک‌دیگر وصل می‌شوند، استحکام و مقاومت بالایی دارند. نام دیگر پیچ آلن با سر، پیچ استوانه‌ای می‌باشد.


پیچ آلن خشکه کلاس(گرید) 8.8

پیچ آلن خشکه با قطرهای 1.4 الی 100 میلی متر تولید می‌شوند. این پیچ‌ها از انواع رایج پیچ‌های آلن هستند. دلیل محبوبیت این پیچ‌ها مقاومت و استحکام بالای آن‌ها می‌باشد. پیچ آلن خشکه می‌تواند باری معادل 800 نیوتون را تحمل کند( در هر میلی‌متر از سطح مقطع).


قیمت پیچ آلن

عوامل مختلفی تعیین کننده قیمت پیچ آلن می‌باشد. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به شکل و فرم گل پیچ، طول و قطر پیچ آلن و گرید آن اشاره کرد. پیچ های آلن معمولا در گریدهای 8.8 ، 10.9 و 12.9 تولید می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین مواردی که عنوان کردیم در تعیین قیمت پیچ آلن تاثیرگذار هستند.


خرید پیچ آلن

شما می‌توانید انواع پیچ آلن را در بسته‌های 100، 500، 800، 1000تایی و ... خریداری کنید. انجام این کار باعث می‌شود در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. امروزه خرید پیچ آلن در بسیاری از وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی برای مشتریان فراهم شده است. ما در آلن پیچ به دنبال این موضوع هستیم که روند خرید اینترنتی پیچ آلن را تسهیل کنیم؛ به همین دلیل شما می‌توانید با مراجعه به بخش پیچ آلن و با فیلتر کردن کشور، متریال و... به بهترین انتخاب خود برسید. هم‌چنین می‌توانید محصول مد نظر خود را به لیست استعلام خود افزوده و برای خرید اقدام کنید. در صورتی که سوالی برای شما پیش آید، ما همواره در تمام مراحل خرید پاسخگوی شما خواهیم بود.


استاندارد های پیچ آلن

استانداردهای پیچ آلن به شرح زیر می‌باشد:

  • پیچ آلن با استاندارد DIN-912
  • پیچ آلن با استاندارد DIN-7984
  • پیچ آلن با استاندارد DIN-916
  • پیچ آلن با استاندارد DIN-7991
  • پیچ آلن با استاندارد DIN-6912


سخن پایانی

در این مقاله با پیچ آلن، انواع آن، موارد استفاده از پیچ آلن و بسیاری از اطلاعات مفید دیگر در رابطه با این پیچ آشنا شدیم. برای آشنایی و خرید این پیچ به اطلاعات زیادی نیاز است. در ساخت و تولید پیچ‌های آلن و هم‌چنین استفاده از آن‌ها عوامل خاصی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. با انتخاب مناسب متریال پیچ، می‌توان از اتصال ایمن و تکمیل سریع کار اطمینان حاصل کرد. تیم ما در آلن پیچ سعی دارد تا انواع پیچ آلن را با کیفیت عالی، تنوع بالا و قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار دهد. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.مشاوره رایگان و خرید